تعداد بازدید : 515 - تاریخ خبر : 1395/08/08 - 04:30
گفتگو با دکتر سعید سرابی مدیر کمیته بین الملل هفتمین جشنواره بین الملل فیلم و رادیو دانشجویی

گفتگو با دکتر سعید سرابی مدیر همکاری های علمی و بین الملل دانشگاه صدا و سیما و مدیر کمیته بین الملل هفتمین جشنواره دانشجویی فیلم و رادیو :

بخش بین الملل جشنواره سطح رقابت ها را ارتقاء می بخشد.

مقدمه: واقعیت این است که جشنواره های بین المللی به واسطه مشارکت کشورهای دیگر از ابعاد و جوانب گسترده تری برخوردار است که فارغ از اهداف جشنواره می تواند زمینه ساز همکاری های مشترک و تولید آثار ارزشمندی باشد که نطفه آن در همین جشنواره ها بسته می شود. ضمن اینکه بخش بین الملل جشنواره می تواند در معرفی توانمندی ها وظرفیت های داخلی ما به دیگران نقش مهمی داشته باشد. از این رو به سراغ دکتر سعید سرابی دبیر بخش بین الملل هفتمین جشنواره دانشجویی فیلم و رادیو رفتیم تا با او در این باره گفتگو کنیم.


آقای دکتر سرابی قبل از اینکه وارد بحث هفتمین جشنواره شویم لطفا درباره تاریخچه بخش بین اللمل در این جشنواره برای ما بگویید. اینکه این بخش از چه زمانی و چگونه به جشنواره اضافه شد؟

زمانی که دانشکده صدا و سیما هنوز دانشگاه نشده بود یکسری همکاری های بین اللملی با سایر سازمان و مراکز علمی و هنری و دانشگاهی منطقه و خارج از کشور داشتیم. بنده به عنوان مشاور رئیس دانشکده در آن زمان در حوزه بین اللملل فعالیت هایی انجام می دادم. از زمان تبدیل وضعیت دانشکده به دانشگاه و طبق اساسنامه دانشگاه رویکرد جدیدی برای بخش بین اللمل دانشگاه دیده شد. در این اساسنامه آمده است که تاسیس واحدهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه در سایر شهرها و در خارج از کشور پس از اخذ مجوزهای لازم از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم امکان پذیر خواهد بود. علاوه بر این ما درخواست تاسیس شعبه های دانشگاه در منطقه هم داشتیم به خصوص در لبنان و عراق و افغانستانکه از سمت خود آنها نیز تقاضا داشتیم چون دانشگاه ما یک دانشگاه تخصصی در حوزه رسانه است. من به جرات می گویم چه در حوزه بین اللمللی و چه در حوزه منطقه ای ما دانشگاهی مثل دانشگاه صدا و سیما نداریم. البته دانشگاه رسانه بغداد هم که 70 هزار دانشجو دارد از جمله دانشگاههای مهم در حوزه رسانه است اما به امکانات و اعتبار علمی و سابقه دانشگاه صدا و سیما را ندارد. این دانشگاه نزدیک به نیم قرن در حوزه رسانه به آموزش و تربیت نیروهای متخصص فعال است. حدود 10 سال پیش بود که در چهارمین جشنواره دانشجویی ما تفاهم نامه ای را با دانشگاه سوربن فرانسه امضاء می کردیم که در آنجا با دانشکده فنیس (دانشکده بین اللملی صدا و سیما فرانسه) مراوده داشتیم به این دلیل که آنها علاقمند به شرکت در جشنواره ما بودند که آثار ارسالی آنها در جشنواره چهارم به نمایش در آمد. از آن به بعد این رویکرد بین اللملی ادامه پیدا کرد که در جشنواره بعدی بخش بین اللملل را کمی بیشتر گسترش دادیم. با این حال در جشنواره پنجم و به ویژه ششم عملا اسم و عنوان بین اللملل به نام جشنواره افزوده شد. بخش بین اللملل جشنواره قبلی یهنی دوره ششم را در شهر مقدس قم برگزار کردیم که برای نزدیک به 80 کشور جهان فراخوان دادیم. در جشنواره قبلی جوایزی هم به برخی کشورهای اسلامی مثل لبنان و عراق و سوریه تعلق گرفت و موضوع آن نیز درباره افراطی گری و تکفیری ها بود. نکته جالب این جشنواره این بود که برخی از دانشجویان خودمان نیز در بخش بین اللملل به رقابت پرداختند و با موضوع این بخش به تولید اثر پرداخته بودند که قابل توجه بود به طوری که اثر برگزیده این بخش متعلق به یکی از دانشجویان ما بود که در قم تولید کرده بود.
در واقع اضافه شدن بخش بین اللملل فارغ از اعتبار بخشی به جشنواره سطح رقابت ها را نیز بالا می برد
دقیقا همینطوره. بین اللملی شدن جشنواره به افزایش انگیزه شرکت کنندگان منجر می شود و آنها رقابت خود را در سطح گسترده تری پی می گیرند.


جشنواره امسال در بخش بین اللمل چه ویژگی های دارد؟

خب امسال بخش تولیدات و نمایش های رادیویی هم به جشنواره اضافه شده و سوژه و محورهای موضوعی جشنواره نسبت به دوره های قبلی بیشتر شده که از جمله بازتاب نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی که امیدواریم با همکاری و روابطی که با نهادهای دیگر مثل سازمان فرهنگ و ارتباطات، سازمان تبلیغات و اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی داریم بتوانیم در این فرصت فشرده، آثار قابل توجهی را شناسایی و دریافت نماییم. یکی از موضوعات دیگر بحث مقاومت است که به ویژه در ارتباط با کشورهای اسلامی منطقه اهمیت بیشتری دارد. در واقع در بخش بین اللملل موضوعاتی را انتخاب کردیم که وجه مشترکی با مسائل کشورهای منطقه داشته باشد. یکی از کارکردهای بخش بین الملل این است که فرصتی فراهم می کند که می تواند پیام دانشجویان جوان ما را به کشورهای دیگر منتقل کند.


آیا در برگزاری جشنواره با سازمان های بین المللی مثل اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه و امثالهم همکاری می کنید؟

اصلا سازمان صدا و سیما عضو این اتحادیه است اما علاوه بر این خود دانشگاه صدا و سیما هم به شکل مستقل عضو این مجمع است و همه ساله در جشنواره این اتحادیه تولیدات دانشجویی ما حضور دارد. در دوره قبلی ما دو جایزه از این جشنواره گرفتیم که یکی از آنها متعلق به یکی از دانشجویان دانشگاه صدا و سیما بود. ما در این مجمع حضور فعال و موثر داریم اما در برگزاری جشنواره خودمان با این موسسه همکاری نداریم.


آقای دکتر پیش بینی شما از میزان حضور کشورهای خارجی در این جشنواره چیست؟

واقعیتش این است که در دوره قبلی استقبال خوبی در بخش بین املل صورت گرفته است منتها ما در این بخش با برخی مشکلات مالی و بودجه ای مواجه هستیم که اگر این مرتفع شود قطعا می توان پیش بینی کرد که در این بخش شاهد اتفاقات خوبی باشیم. با رفع موانع تامین اعتبار، فرصت بیشتری در اختیار شرکت کنندگان در بخش بین الملل قرار می گیرد تا مجال و زمان کافی برای تولید آثار وجود داشته باشد. در واقع مشارکت بیشتر و بهتر خواهد شد و در نهایت خروجی این بخش با دستاوردهای غنی تری همراه خواهد بود. من امیدوارم برای جشنواره های بعد ساماندهی و پشتیبانی های لازم زودتر صورت بگیرد تا فرصت کافی برای تولیدات بهتر فراهم شود. الان در مرحله فراخوان هستیم و دقیقا نمی توانیم میزان حضور را پیش بینی کنیم اما برآیند عملکرد جشنواره های قبلی این امید را به ما می دهد در این بخش شاهد عرضه تولیدات ارزشمند باشیم. این را هم بگویم به غیر از فراخوان عمومی که از طریق سایت جشنواره اعلام کردیم از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات و اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی فراخوان های را از طریق رایزن فرهنگی مان به کشورهای دیگر ارسال کردیم .

آیا برنامه ای دارید یا اساسا امکان این هم وجود دارد که آثار برگزیده در بخش بین الملل از طریق شبکه های برون مرزی ما به نمایش دربیاید؟

به نظرم خیلی پیشنهاد خوبی است اما یک مقدار مشکلات و موانع حقوقی برای پخش وجود دارد. من در جشنواره قبلی سعی کردم برخی از آثار برگزیده را برای پخش از شبکه های برون مرزی ارسال کنم منتها یک مساله ای که وجود داشت این بود که ما باید حتما برای پخش این آثار چه برنده شوند و چه نشوند مجوزی را از تهیه کنندگان آن می گرفتیم که مشکل حقوقی برای پخش پیدا نکند. حالا من انشالله با معاونت برون مرزی جلساتی خواهم داشت که درباره پخش آثار برگزیده از شبکه های برون مرزی خودمان شرایط لازم فراهم شود.


این جشنواره می تواند بهانه و فرصتی برای تولیدات مشترک هم باشد و در واقع زمینه همکاری های بین المللی را فراهم کند. درسته؟

بله همینطوره. امور بین الملل دانشگاه علاوه بر اهداف و ماموریت اش جهت تاسیس شعب مختلف دانشگاه در داخل و خارج از کشور درصدد است تا انشالله با حمایت رئیس محترم دانشگاه و ریاست محترم سازمان در جهت همکاری های بین المللی در تولید ات مشترک، قدم های های بردارد. البته ما با برخی از این کشورها منطقه یا اروپایی همکاری های مشترک داریم مثلا با دانشکده خبر کشور روسیه کنوانسیونی امضاء کردیم یا کنواسیونی با دانشگاه سوربن فرانسه یا دانشگاه بغداد که در زمینه های علمی و دانشگاهی همکاری های داریم. آنها حتی از ما در تولید متن محتوی کتاب های درسی نیز از ما تقاضای همکاری داشتند. به عنوان مثال در پنجمین جشنواره من برخی از تولیدات دانشجویی دانشگاه خودمان را از طریق رایزن فرهنگی جمهموری اسلامی در عراق برای دانشگاه بغداد ارسال کردم که در آنجا به نمایش درآمد. همین کار از طریق رایزن فرهنگی در برخی از کشورهای دیگر نیز انجام شد تا کشورهای دیگر توانمندی های دانشجویان ما را ببینند که این مساله خیلی به ایجاد همکاری های مشترک کمک می کند. امیدورارم که جشنواره امسال فرصت بیشتری را برای زمینه سازی جهت همکاری های بین المللی در تولیدات مشترک فراهم کند.


ارزیابی آثار ارسال شده به بخش بین الملل چگونه صورت می گیرد و چه ساز و کاری دارد؟

ما در بخش بین الملل یک هیئت داوران تعیین کردیم تا به ارزیابی این آثار بپردازند در دوره قبلی ما داور خارجی هم داشتیم که وجه بین المللی جشنواره رعایت شده باشد. در جشنواره قبلی داوری از کشور بحرین داشتیم و امسال نیز سعی خواهیم کرد داوری از کشورهای دیگر نیز در هیئت داوران حضور داشته باشند تا فرایند دواوری جشنواره دارای وجوه بین المللی هم باشد.
در نهایت به نظر شما برگزاری این جشنواره از لحاظ بین المللی چه دستاوردهایی می تواند برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

واقعیت این است که یکی از مهمترین کارکردها و اهداف برگزاری جشنواره های بین المللی فارغ از اهداف درونی جشنواره و ارتقاء سطح رقابت دارای دستاوردهای ضمنی هم است یکی از مهمترین این دستاوردها می توان شناسایی، زمینه سازی و بسترسازی برای همکاری های منطقه ای و بین المللی باشد. از سوی دیگر بخش بین اللملل جشنواره و حضور مهمانان خارجی از کشورهای مختلف موجب آشنایی بسیاری از جوانان و نخبگان کشورهای دیگر با ایران می شود که می تواند در اصلاح و بهبود بسیاری از تصاویر غلطی که درباره جمهوری اسلامی وجود دارد کمک کند. این اتفاقی است که در دوره های گذشته شاهدش بودیم. ضمن اینکه از این طریق قابلیت ها و توانمندی های دانشجویان و مراکز علمی و دانشگاهی ما در زمینه تولیدات نمایشی و رسانه ای امکان معرفی و تبلیغ پیدا می کند.

سید رضا صائمی

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان